W hitach IV ligi Ilanka lepsza od Lubuszanina, a lider zremisował w Świebodzinie

Paweł Górski
Pogoń Świebodzin i Polonia Słubice podzieliły się punktami
Pogoń Świebodzin i Polonia Słubice podzieliły się punktami Facebook/Pogoń Świebodzin
28. kolejka piłkarskiej IV ligi dostarczyła kibicom aż dwóch hitowych spotkań. W Drezdenku Ilanka pokonała Lubuszanina 2:1, a Polonia Słubice podzieliła się punktami z Pogonią Świebodzin.

Mateusz Stefanowicz katem Lubuszanina

W meczu na szczycie, drugi w tabeli Lubuszanin Drezdenko podejmował trzecią Ilankę Rzepin. Już w piątej minucie wynik dla gości otworzył Mateusz Stefanowicz, ale nieco ponad pół godziny później ze strony miejscowej ekipy odpowiedział Wojciech Kurlapski. Kulminacyjnym momentem spotkania był jednak doliczony czas drugiej połowy, kiedy to rzepinianie przechylili szalę zwycięstwa na swoją stronę. Właśnie wtedy po niezbyt udanym rzucie rożnym Mateusz Stefanowicz znalazł się z piłką w pobliżu przeciwległego narożnika, ruszył w kierunku bramki wzdłuż końcowej linii, z łatwością minął obrońcę i z niesamowicie ostrego kąta umieścił piłkę w siatce. Dzięki temu trafieniu i zwycięstwu w Drezdenku Ilanka awansowała na drugą lokatę.

Remis w Świebodzinie

Drugi z hitowych pojedynków 28. kolejki miał miejsce w Świebodzinie, gdzie zmierzyły się dwie najlepiej punktujące wiosną drużyny – miejscowa Pogoń i Osiedle Sady Polonia Słubice. Wynik otworzył w 31 minucie nieupilnowany przez obronę gospodarzy Maciej Ossowski. Świebodzinianie nie poddali się jednak i niedługo później z rzutu karnego wyrównał Nikodem Rafalik. Remis 1:1 utrzymał się już przez całą drugą połowę, choć obie drużyny miały sporo okazji, by ten rezultat przełamać.

Dwie czerwone kartki w meczu Dębu z Odrą

Dąb Sława-Przybyszów na własnym terenie (choć grając gościnnie w Konotopie) musiał uznać wyższość Odry Nietków, która wygrała 3:1. Mecz zaczął się jednak lepiej dla gospodarzy, którym w 20 minucie prowadzenie zapewnił Radosław Szafer. Po zaledwie kwadransie gry wyrównał jednak Igor Szymczak. Tuż przed przerwą obie drużyny osłabiły się – najpierw w 41 minucie bezpośrednią czerwoną kartkę obejrzał Michał Lewaszow z Odry, a chwilę później… w jego ślady poszedł Artur Siwy z Dębu. Grę w dziesięciu lepiej wytrzymali nietkowianie, którzy w drugiej połowie przechylili szalę zwycięstwa na swoją stronę. W 62 minucie na 2:1 strzelił Dawid Leoszko, a tuż przed końcem spotkania miejscowych dobił Łukasz Kaczorowski.

Comeback Czarnych

W pojedynku Czarnych Żagań z Syreną Zbąszynek do przerwy w świetnej sytuacji byli goście. Po bramkach Łukasza Maćkowiaka oraz Wiktora Kuberskiego podopieczni trenera Radosława Nolki prowadzili już 2:0. Wszystko odmieniło się jednak w drugiej części gry. W 55 minucie kontaktowego gola dla Czarnych zdobył Maciej Ryng. Na tym ekipa z Żagania nie poprzestała – rzutem na taśmę, bo w trzeciej minucie doliczonego czasu gry, do remisu 2:2 doprowadził Kacper Kuleczka, dzięki czemu zespoły podzieliły się punktami.

Cenne punkty Pogoni

Pogoń Skwierzyna i Stal Sulęcin to zespoły, które wciąż walczą o utrzymanie w IV lidze, choć znajdują się w nieco odmiennych sytuacjach. Jedni są kilka punktów nad „kreską”, a drudzy znajdują się pod nią. Dlatego też bezpośrednie starcie tych drużyn miało sporą wagę. Wyżej notowani skwierzynianie wygrali 4:1 po golach Wenisona Barbosy, Samuela De Souzy Nascimento oraz dwóch trafieniach Miłosza Rutkowskiego. W zwycięstwie nie przeszkodziła im nawet czerwona kartka, którą w 82 minucie został ukarany Emil Kowalewski. Dla Stali jedynego gola zdobył jeszcze w pierwszej połowie Tomasz Kosmala. Wygrana dostarczyła Pogoni niezwykle ważne trzy punkty, dzięki którym wskoczyła ona na 13. miejsce i ma już osiem punktów przewagi nad Stalą i zarazem strefą spadkową. Ta może się jednak na koniec sezonu powiększyć, jeśli któryś z lubuskich zespołów spadnie z III ligi, więc ekipa ze Skwierzyny nie może być jeszcze w pełni spokojna. Z kolei sytuacja sulęcinian mocno się skomplikowała, choć dalej zachowują oni matematyczne szanse na utrzymanie.

Wyniki 28. kolejki IV ligi:

• Lubuszanin Drezdenko – Ilanka Rzepin 1:2 (bramki: Kurlapski – Stefanowicz 2)
  • Czarni Żagań – ZAP Syrena Zbąszynek 2:2 (Ryng, Kuleczka – Maćkowiak, Kuberski)
  • Pogoń Skwierzyna – Stal Sulęcin 4:1 (Rutkowski 2, Barbosa, Nascimento – Kosmala)
  • Dąb Sława-Przybyszów – Odra Nietków 1:3 (Szafer – Szymczak, Leoszko, Kaczorowski)
  • Pogoń Świebodzin – Osiedle Sady Polonia Słubice 1:1 (Ossowski – Rafalik)
  • Z.U. Zachód Sprotavia Szprotawa – Spójnia Ośno Lubuskie 7:3 (Uche 3, Jagodziński 2, Augustyniak, Zawojek – Paradowski, Szczeciński, Dykta samobójczy)
  • Meprozet Stare Kurowo – Promień Żary 4:1 (Sanocki, Brodowski, Gorgiel, Suski samobójcza – Suski)
  • AstroEnergy Warta II Gorzów – Stal Felgenhauer Jasień 0:0
  • Lechia II Zielona Góra – Korona Kożuchów 2:2 (Guder, Haraś – Grochowski, Sternik)